gabegowingowin gabegowingowin
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

Which unit price is the highest?
turnips for $1.51 per pound
peppers for $1.62 per pound
carrots for $1.26 per pound
O celery for $1.48 per pound

Respuesta :

ceebegg21
ceebegg21 ceebegg21
  • 01-06-2020

Answer: peppers

Step-by-step explanation:

Peppers cost the greatest amount per pound

$1.62 (peppers) > $1.51 (turnips) > $1.48 (celery) > $1.26 (carrots)

Answer Link
123aaliyah
123aaliyah 123aaliyah
  • 09-09-2020

Answer:

pepper for 1.62 per pound

Answer Link

Otras preguntas

The human body burns about _______________ calories for each liter of oxygen consumed.
Jobless people often stood in _________________ or lined up outside ______________ for free food
The people who head the major departments in the executive branch are in which building or group
​which condition is characterized by a lack of back-and-forth imitation of gestures and facial expressions during infancy and deficits in empathy and social ski
What happens when multiple forces act on an object
does united states law protect a green card holder who is the victim of a violent crime?
In the past, a murderer might have been executed with the same weapon she used to commit the crime. according to michel foucault, this is an example of what?
Think about what happened to Standard Oil. Write a paragraph in which you explain whether or not you agree with the actions taken by the government to interfere
Evaluate. 12⋅(4^−2/4^−4) a) 14 b) 34 c) 16 d) 192
You will be making 1% agarose gels to visualize your pcr product. calculate the amount of agarose (in mg) you will need to make a 40ml 1% agarose gel