mhallo062906 mhallo062906
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 2 gallon bucket of paint costs $76.48. What is the price per cup ?

Respuesta :

ricfunnabun ricfunnabun
  • 04-05-2020

Answer:

9.56

Step-by-step explanation:

Because there are 16 cups in a gallon, that would mean that you would have to divide 76.48 by 16, twice.

Answer Link

Otras preguntas

what is the sum of 7/10 and 6/100
what is the sum of 7/10 and 6/100
what is the sum of 7/10 and 6/100
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
what is the sum of 7/10 and 6/100
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
what is the sum of 7/10 and 6/100
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
Explain what is the same about two fractions that are like fractions