ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

What is 20% of 20? ...............
A writer is using__ reasoning if he begins with a generalization then presents specifics. 1.deductive 2.spatial 3.temporal 4.inductive
what was the main reason that pope´s rebellion was successful
lines 14-26: Which details help you more fully understand yoni's character and intention? Evaluate the line, "no prep, no plotting, natural as can be..."
According to the lecture, in communication, men tend to value ____________. a. questioning b. opinions c. directness d. honesty       Please select the best ans
John Smith was born in Phoenix, Arizona, in the United States and has lived there his entire life. According to the 14th Amendment, Mr. Smith is a citizen of th
find the quotiend of 4.13 x 10^8 and 0.04 x 10^5
Determine which numbers could not be used to represent the probability of an event. select all that apply. a. minus−​1.5, because probability values cannot be l
10.3=0.6y how do you find out how to solve for y?
The sides of a composite-cone volcano have which feature??