dhucker2001 dhucker2001
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of red apples was $3.87 for 3 pounds. The cost of green apples was $2.64 for 2 pounds.

What is the cost per pound of red apples?

Respuesta :

hectxr3
hectxr3 hectxr3
  • 04-05-2020

Answer:

$1.29 per pound of red apples

Explanation:

Simply divide the price by the weight/quantity of the given item c:

Answer Link

Otras preguntas

Which of these is a good thing to remember when crossing or entering traffic with a heavy vehicle?a) Heavy vehicles need larger gaps in traffic than carsb) Beca
Mail to your grand Parents in telling them that soon you are planning to visit them there. ​
Find 13% of $1200 1. First tell me what you are you are going to do, IN WORDS​
the authors purpose in Thai cave boys
How does 1/cos^2x = sec^2x?
% of all tobacco use occurring before age 26 A) 80% B) 90% C) 95% D) 99%
can someone explain how to do this
How do you feel you have performed in the previous review period
Find the circumference. 14 ft C = [ ? ] ft C=TD=2πr Usе π = 3.14
A number of paths can lead to the same outcome. a) True b) False