yrulloa02 yrulloa02
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Ashley ran 3/4 of a mile each day on Monday, Wednesday and Friday. How many miles did she run in all?

Respuesta :

bacarey1550
bacarey1550 bacarey1550
  • 04-05-2020

Because she ran on 3 days total, you can multiply the 3/4 by 3.

3/4(3) = 2.25 miles

Answer Link
mysellyqueen56 mysellyqueen56
  • 04-05-2020

Answer:

she ran [tex]2\frac{1}{4}[/tex] miles

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

danielle spent $35 on a magazine and some notepads. if the magazine cost $3 and each notepad cost $4 then how many notepads did she buy
Which Renaissance figure, considered the founder of modern political science, wrote The Prince, which describes how a strong ruler obtains and keeps power? a.
Harold has 4 classes each school morning. Each class is 1 hour long, and there are 10 minutes between classes. The first class starts at 8:00 A.M. What time doe
Why did Constantine move the capital of the Roman Empire?
How did european nations claim african lands?
Which is a factor of 76? A. 4 B. 14 C. 8 D. 12
solve for n: 6n+12=12
One brother eats 3/5and the other brother eat 3/10 of the cereal how much more does the other brother eat
You were overcharged $4.52 on your cell phone bill 3 months in a row. The cell phone company says that it will add -$4.52 to your next bill for each month you w
A package of 5 pairs of gloves costs $29.45. What is the unit price of a pair of gloves? is it $5.89per pair?