chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

A voltaic cell consists of a nickel electrode in a solution containing Ni2+ ions, and a copper electrode in a solution containing Cu2+ ions. Which is the cell p
Which contains a sentence error?1.Greta loves helping people more than anything, her passion led her to volunteer for the Peace Corps.2.Greta loves helping peop
How does Shakespeare use richard': spine as a symbol in Richard the third ?
Diffusion is the spontaneous movement of a substance from an area of what
Research involving prisoners requires both specific irb membership and approval by ohrp to signify that the proposed research falls within the permissible resea
A ball thrown with 50N of force accelerates at 25 m/s2.  What is the mass of the ball?
What is Sarah Jewett suggesting when she writes about Sylvia's in increasing attraction to the hunter in a white heron
Need help please.....
In which of the following units is acceleration expressed
Does the equation represent a direct variation? If so, find the constant of variation. 2x - 4y = 0