boosiebhadd1 boosiebhadd1
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

If lainey bought a set of 20 markers for $6 how much 1 Marker cost ?

Respuesta :

therobin
therobin therobin
  • 14-07-2020

Answer:

$0.30

Explanation:

In order to solve this problem, we must divide the cost of the set Lainey bought, by the amount of markers included in the set. This will tell us how much each individual marker in the set costs.

6 dollars ÷ 20 markers = 0.3

Therefore, the cost of one marker from the twenty marker set is $0.30.

Answer Link

Otras preguntas

how do you say theatre in Spanish
why is it critical to your cells to be near capillaries
Solve the equation -10 + 3x + 5x = -56 ? ??
In a probability experiment, Craig rolled a six-sided die 55 times. The die landed on a number greater than three 31 times. What is the ratio of rolls greater t
Give a recursive algorithm for finding the sum of the first n odd positive integers.
what's the percentage of 1/8 ?
The sum of three numbers is 84 the second number is 2 times the third the first number is 8 more than the third what are the numbers
a rectangle is 3 times as long as it is wide and its perimeter is 120 centimeters. find area.
In terms of weather, what kind of boundary does the line labeled X represent? A. occluded front B. stationary front C. cold front D. warm front
Which is an example of a structural adaptation of a plant? A. plant moving toward light to increase photosynthesis B. roots responding to gravity to get to wa