lavaazad364
lavaazad364 lavaazad364
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

I don’t know how to do the calculations!!!


Show steps please

I dont know how to do the calculations Show steps please class=

Respuesta :

thebeautifullegend
thebeautifullegend thebeautifullegend
  • 02-05-2020

Answer:

6-yard piece of rope for 60.12 is the better buy

Step-by-step explanation:

Step 1:

Each yard has 3 feet.

 6     x     3              =18

yds     ft per yds      total yards

Step 2:

Divide the cost by the feet

60.12 / 18 = 3.34     So that is $3.34 per foot

58.52/ 11 = 5.32      So that is $5.32 per foot.

Clearly, the top choice is correct.

Answer Link

Otras preguntas

Mini-Project: Cents and the Central Limit Theorem 1. Collect a sample of at least 50 pennies by setting aside all the pennies you receive in change for severa
How do you?...Multiply out and simplify 10(2x-1)-20x?
Mini-Project: Cents and the Central Limit Theorem 1. Collect a sample of at least 50 pennies by setting aside all the pennies you receive in change for severa
What were the major causes of WWII? Please include at least 4 answers.
What were the major causes of WWII? Please include at least 4 answers.
how do you write 4540 million in standard form?
How do you?...Multiply out and simplify 10(2x-1)-20x?
in the number 13,407.036 there are two 3's. Explain how the values of the 3's are related.
What are the functions of receptors in our body? Think of a situation where receptors do not work properly. What problems are likely to arise?
What are the functions of receptors in our body? Think of a situation where receptors do not work properly. What problems are likely to arise?