hammertrout2007 hammertrout2007
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylin buys 5 ounces of tea leaves for 10. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea

Respuesta :

amayatylerp6okgj
amayatylerp6okgj amayatylerp6okgj
  • 04-04-2020

Answer: She would need 24 dollars in order to buy 12 ounces.

Step-by-step explanation:

So you take the original information, and you find out how much it costs for each ounce of tea.

Divide $10 by 5ounces

then you get $2 per ounce.

So then you take the 12 ounces and multiply it by $2.

12($2) =$24

Answer Link

Otras preguntas

Marking brainliest 13 points
The temperature on a warm day is 309.7 K. Calculate the equivalent to this temperature on Fahrenheit temperature scale.
Someone please help me I’m failing
-2x + y=10. what is the answer to this? y=-1/3x+3​
What time between 6pm and 6:30 pm the hour and minutes hands be exactly 125* degree apart
Suppose your friend's parents invest $15,000 in an account paying 5% compounded annually. What will the balance be after 9 years?
HELP NOW PLEASE!!! find the total area answer choices- 16 centimeter squared 52 centimeter squared 32 centimeter squared 124 centimeter squared
Give the old-fashioned terms for the following words 1- item of clothing 2- request 3- meal 4- request 5- look at​
Read this body paragraph from an essay about poaching. International laws are rules that different countries agree to follow. Strong international laws make it
How were Jews often mistreated in medieval Europe? What opportunity was open to them?