yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

What does escalate mean
What is 2.3,24/5,2.6 form least to grea
What is the GCF of the numerator and denominator in the following fraction? - 3 9 11 They are relatively prime.
Marisa is counting wheels on bicycles and tricycles at the park. She coounted 3 vehicles and 7 wheels. How many bicycles and how many tricycles did Marisa see?
How do you think the domestiction of wild animals and plants is tied to the development of human civilization
write the relationship between the values of the given digits. The 6 in 660
9(8d-5)+13=12d-2 find a solution for d
an adjective clause that is essential to the meaning of the sentence?
The number of fish caught on a fishing trip varies directly as the number of boats that are fishing. There are 600 fish caught when 15 boats are fishing. How ma
The ____________ shows the yearly totals for work-related injuries and illnesses, and must be posted from february 1st to april 30th each year. (1 point) a. fro