katevanderpyle katevanderpyle
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of apples cost 12.48, how much is 1lb of apples

Respuesta :

tinasoooltp1981 tinasoooltp1981
  • 03-04-2020

Answer:

$1.56

Step-by-step explanation:

You have to divide the cost $12.48 and divide it with the 8lbs and it gives you $1.56, if your not sure that its the right answer than just multiply the answer with the 8lbs, your welcome!

Answer Link

Otras preguntas

Which element has both metallic and nonmetallic properties? (1) Rb (3) Si (2) Rn (4) Sr
Lisa tapes three 7- inch by 9-inch pieces of construction paper together to make a happy birthday sign For her mom she uses a piece of ribbon that is 1
what is 7/12 divided by 14/15 in simplest form
What is the volume of a cone that has a radius of 4 cm and a height of 9 cm? Use 3.14 to approximate pi and express your answer in hundredths. cm3
how to write 30 feet?
What is the average weight of the human eyeball?
In which compound is the percent by mass of oxygen greatest? A. BeO B. MgO C. CaO D. SrO
If the slope of a line is ½ and the y-intercept is 3, what is the x-intercept of the same line? a. 6 b. 3/2 c. 0 d. -2/3 e. -6
What is economic, social, and political change??
Explain what makes a successful Congress.