Jaydens2008 Jaydens2008
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?

Respuesta :

larserickson1290
larserickson1290 larserickson1290
  • 03-04-2020

Answer:

$9.75

Step-by-step explanation:

To get from 4 to a dozen, you have to multiply by 3.

3.25 x 3 = 9.75

Answer Link
myawengerd
myawengerd myawengerd
  • 03-04-2020
If a bakery offers $3.25 for 4 muffins you could just multiply 3.25 by 3 to get a total price for 12 muffins (which is a dozen) The answer you get is $9.75.You could also divide 3.25 by 4 to find out the price per muffin (how much one muffin costs) It comes out to $0.8125 per muffin. Then you could multiply 0.8125 by 12 and then you get the price, 9.75. I hope this helped!!
Answer Link

Otras preguntas

How many electrons are needed to equal the mass of a proton?
What does %d, , %c, %s mean and what's their difference?
Evaluate the exact value: tan(pi/6)
what is the goals of the Safety Office of the Department of Transportation?
Please Help!! Which sentence has the most traditional syntax? A. The mother, twisting and waiting quietly, her ring circled a pale finger. B. The mother waite
It is recommended that you sit at least _____ inches away from the air bag.
7x-8(-2x+9)=112 What is x
What are all the sphincters along the gastrointestinal tract?
The angles below are supplementary. What is the value of x? A pair of supplementary angles is shown. One angle measures 8x plus 60 degrees, and the other angle
what number is 10 times bigger than 0.92