gaelzamarripa05 gaelzamarripa05
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen bran muffins cost $9.48. Which equation represents the cost, y, of x muffins

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

12y+9.48x=0

Step-by-step explanation:

Note dozen means 12 in mathematics

So 12 muffins cost $9.48

X muffins cost $y

So let's cross multiply

12×y=9.48×x

12y=9.48x

Substrate 9.48x from both sides

12y-9.48x=0

So the final equation is 12y-9.48x=0

Answer Link

Otras preguntas

What intervals would you use to determine where the function is positive and negative?.
Write the equation for the inverse of y = 6x +4?
Solve the following inequality algebraically. ∣x+7∣≤8
Music, I need help. Will give BRAINLIEST What are the four different orchestral instrument families? Name five string orchestral string instruments. What are th
How far will Tyrique’s robot travel after the wheels have made one full revolution?
Sickle-cell anemia is a disease that is caused by __________ in the __________ of the protein.
Which best characterizes Swift's use of words in paragraph four (lines 20-21) to convey his feelings about current attempts to solve the hunger problem
if it 7:40 and you add 50 minutes what time would it be now
Which of the following are examples of achieved statuses? a. Basketball player c. Musician b. Actor d. All of the above Please select the best answer from the c
Heyy I need help thank you