Ihereforfreeanswerz
Ihereforfreeanswerz Ihereforfreeanswerz
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.47 per pound and Amanda purchased x pounds. She spent a total of $1.41. Which equation expresses the amount Amanda spent on bananas? *

5 minuets PLZ BRAINLEST FOR 1st GOOD ANSWER

Respuesta :

alerebaza5 alerebaza5
  • 02-04-2020

Answer:2$

Step-by-step explanation:

Answer Link
SterlingSims
SterlingSims SterlingSims
  • 02-04-2020

1.41 divided by 0.47 = x

Answer Link

Otras preguntas

What are three interesting facts about Susan B. Anthony's childhood ?
what are two human uses for mosses?
Why was there growing involvement of the USA in Europe in the years 1945-48 ??
What are 2 numbers that when multiplied together you get 360 and when added together you get -96
How many light sources do you know Pls list them
A certain test is worth 155 points. How many points (rounded to the nearest point) are needed to obtain a score of 65%?
What are three interesting facts about Susan B. Anthony's childhood ?
Alex makes ceramic bowls to sell at a monthly craft fair in a nearby city. Every month, she spends $50 on materials for the bowls from a local art store. At the
true or false? Three common voltage sources are batteries, solar cells, and generators.
why is red onions purple