first8443 first8443
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

In Walmart water bottles are on sale 10 for $5. What is the unit price ?

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 02-04-2020

Answer:

50 cents or $0.50

Step-by-step explanation:

Step 1:  Find the unit price

To find the unit price you must divide away the total units from the total cost.

[tex]\frac{cost}{units}[/tex]

[tex]\frac{5}{10}[/tex]

[tex]\frac{5/5}{10/5}[/tex]

[tex]\frac{1}{2 }[/tex] → [tex]0.5[/tex]

Answer:  50 cents or $0.50

Answer Link
dannychen000
dannychen000 dannychen000
  • 02-04-2020

Answer:

The unit price is $0.5 for every bottle.

Step-by-step explanation:

There are 10 bottles of Walmart water. They cost a total of 5.

Each bottle must be [tex]\frac{5}{10}[/tex] or $[tex]$0.5[/tex].

Answer Link

Otras preguntas

6. The points below represent a direct variation, findthe missing value between the points.(6,10) and (24,y)​
4. 7G4 - M Kylie used wire fencing to form a border around a circular region in her back yard. If the diameter of the circular region was 5 yards, what was the
PLEASE ANSWER ASAP *picture attached*
Can someone help me pleaseeeee
solve the following equation by completing the square. 3x^2-3x-5=13
what three issues did europe face after the war
6. The points below represent a direct variation, findthe missing value between the points.(6,10) and (24,y)​
The geosphere is composed of
A basket with 25 similar ball has a mass of 10.3kg.the same basket with 10 similar balls has a mass of 4.45 kg. What is the mass of the box? Give your answer in
What is importance of number 7 in maranao?​