kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following are considered measures of center? 1. mean II. median III. mean absolute deviation A. I and II only B. I, II, and III C. III only D. | on
If f(x) = 6x - 5, then find f(4)*
Given the function, does the parabola open up or down? y=x^2-6x+8
How many years was Germany a democracy from 1871-1945
Write The product of a and 7 as an algebraic expression
Find the area of the figure. If you need to use in your computation, approximate its value as 3.14. Rectangle topped by a semicircle 130.24 sq. in. 109.12 sq. i
A 34 kg boy is riding his bicycle on the road. He exerts an 85 N force parallel to the road. If the acceleration of the bicycle is 1.9 m/s2, then what is the ma
what nitrogen base sequence is the partner c-a-t-c-g-a
To solve 5(2x + 4) = 15, first divide each side by .
What is the circumference, in centimeters, of the circle? Use 3.14 for pi. 24 cm