lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

How can yo order rational numbers from least to greatest
eduardo contributes 16% of his $82,400 annual salary to his 401(k) plan. what is his pre-tax income?
how do you do this?
Following the Baltimore Running in 2009, volunteers collected and recycled 3.75 tons of trash. Graph 3.75 on a number line and write the weight as a mixed numb
what is the solution for 4x-9=3.5x-9?
what was another name for the united states capital? A. The Federal City B. The Bread City C. The republic City D. The music City
This force comprises all our best trained and out finest troops including scores of thousands of those who have already measured their quality against the Germa
if johnny has 800 socks and john has 1000 more how much does john have
When calcium blood levels fall, one of the body's glands releases a special hormone that increases calcium levels. This is an example of _____. A. positive fee
In what year war the last remaining professional baseball team integrated? A. 1950 B. 1959 C.1957 D.1965