avasuman avasuman
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 hamburgers cost $4.20, then how much does 1 hamburger cost?

Respuesta :

axelrollins000 axelrollins000
  • 03-03-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Divide 4.20 by 3.

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 03-03-2020

Answer:

$1.4

Step-by-step explanation:

The price of one hamburger will be equal to the total price of the hamburgers divided by the number of hamburgers .

Therefore $4.20/3

$1.4

So each hamburger cost $1.4

Answer Link

Otras preguntas

Use trigonometry to find the missing values of the sides of the triangles below.
Find the length of the diagonal of a rectangle. Round your answer to nearest tenth.
which expression means the same as '' subtract 3 from 7 and then multiply by 4''?
how to find the group number of f block elements​
What are fossil fuels?
Sound Systems has 200 shares of common stock outstanding at a market price of $37 a share. The firm recently paid an annual dividend in the amount of $1.20 per
What is the pH of 0.001 M HNO,?
Which best defines the word repetition in epic poetry? the recurrence of words and phrases for a specific effect the duplication of main ideas for development
how far is the earth away from the sun
Which equation is true 5 X 1/2 = 1/10 9 X 1/4 = 9/4 8 X 1/5 = 9/5 4 X 1/3 = 4/12