kingclash927 kingclash927
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

at the market peanuts cost $0.24 per ounce. how much does a bag of peanuts cost if it weights 1.2 ounces ?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 02-03-2020

Answer:

$0.29

Step-by-step explanation:

Multiply the unit weight ($0.24/ounce) by the weight (1.2 oz.):

$0.24     1.2 oz

--------- * ----------- = $0.288, or, better, $0.29.

 1 oz.          1

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 02-03-2020

Answer:

$0.29

Step-by-step explanation:

Let the cost be A

Since $0.24 = 1 ounce

$A = 1.2 ounces

Cross multiply

A x 1 = 0.24 x 1.2

A = $0.288

A = $0.29

Therefore, $0.29 will be the cost of a bag of peanut that weighs 1.2ounces

Answer Link

Otras preguntas

What is the name of a percussion instrument made of a dried calabash?
What best describes the change in salinity in an estuary at low tide (as water leaves the area)?
What was at the center of Enlightenment thought? A. More attendance at church activities B. A belief that only leaders should be educated C. Accepting decision
How many moles of ncl3 contain 2.55 × 1024 chlorine atoms?
how can I do two cubed
What volume of gas is generated when 58.0 l of oxygen gas reacts at stp?
Does the following passage contain a fragment? When you make a mistake, you should admit it. Which is what I always try to do. I think apologies can go a long
Which of the following were philosophers during the Renaissance? Plato Thomas More Niccolo Machiavelli Socrates
How did the institution of slavery continue to affect the world even after it was abolished?
Which answer? 20 lettersssssss