Kenda43 Kenda43
  • 05-02-2020
  • Mathematics
contestada

50 apple's cost $25. How much would 75 apples cost?

Respuesta :

kenlingdad kenlingdad
  • 05-02-2020

Answer:

$37.5

Step-by-step explanation:

(25/50) x 75 = 37.5

$25/50  .... each apple cost $0.5

0.5 x 75 = 37.5

Answer Link

Otras preguntas

Is anyone willing to help me with my chemistry?):
please someone help me
I need to know the answer tot he question in the box
What evidence from to build a fire might lead you to this sentence
which is the most appropriate choice for a museum caption?1. this sketch by James McNeill Whistler is of John Ross key in the coast survey office in Washington
5 - 1(2× +3)= -2(4+×)​
On a hot day, the upstairs rooms in a house are usually hotter than the downstairs rooms. Why? A. Cool air is less dense than warm air. B. Warm air rises and co
What factors of 24 add up to -4
Which is a property of a mineral A. Size B. Density C. Odor D. Age
Question number 1 they are asking for highest possible theoretical temperature?