kingstonrobinson911 kingstonrobinson911
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

4. What is the unit price if 5 pounds of fruit cost $8.40?

Respuesta :

rickyperez415
rickyperez415 rickyperez415
  • 04-02-2020
8.40$ divided by 5 = 1.68$ each pound which makes 1.68$ the unit price per pound.

Now to check the answer 1.68$ times 5 gives us a total of 8.40$
Answer Link

Otras preguntas

which of the ordered pairs in the form (xy) is a solution of this equation? 6x - y/2 =14 (-9, 3), (2, - 4) A. Neither is a solution в. The first is not a soluti
Which is greater 6.76 or 6.759
what was the most important factor in making mesopotamia's farmland fertile?
how old am i if 200 reduced by 2 times my age is 16
The location of a post office is marked at (2,2) on a coordinate grid. Which point is about 18 units from the location of the post office? L(-12,9) M(12,9) N(1
Your teacher gives you a plant that does NOT have vascular tissue. However, it has a spore-producing capsule that opens by splitting lengthwise. What type of or
To amplify and express a gene of interest, it must first be cut out of the chromosomal DNA and inserted into what? A) restriction enzyme B) agarose gel C) vecto
what two european countries were the first to explore
Is MgC2 an organic, acid, inorganic compound?
what is the opposite of dreamy-eyed