xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

a construction contractor use the equation Y=KX to determine it would cost them $19.25 to buy 7 boxes of nails. how much is each box

Respuesta :

ujoy64
ujoy64 ujoy64
  • 01-02-2020

Answer:

2.75 dollars

Step-by-step explanation:

If 7 boxes cost 19.25 dollars to get one box you would divide 19.25 by 7

Answer Link

Otras preguntas

Identify the correct sentence. A. Betty yelled into the​ phone, "Meet us at the South end of the Parking lot." B. Betty yelled into the​ phone, "meet us at th
The loudness, L , of a sound (measured in decibels, dB) is inversely proportional to the square of the distance, d , from the source of the sound. A person
What is the population mean or sample mean for 6,10,2,11,14,5
In deciding how many hours to work, beulah will make a choice that maximizes her _______; that is, she will choose according to her preferences for leisure time
As the result of experimental work, a student finds the density of a liquid to be .137 g/ml. the known density of the liquid is .1478 g/ml. find the student's e
Extra water losses from heavy sweating or diarrhea will typically result in: select one: a. increased urine output. b. decreased urine output. c. no change in u
Plz help I don’t understand
I’m not sure how to do this problem
based on this scatter plot,whatcan you say about the relationship between study time and test scores?
Does madison have an optimistic or pessimistic view of human nature? how did this viewpoint impact the drafting of the constitution?