stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

Tutoria 3 2 In a direct variation, y = when x = 4 relationship between x and y. Write a direct variation equation that shows the Write your answer as an equatio
how do you think prejudice emerges and what are the effects of it?
Find the future value of $10,000 invested now after five years if the annual interest rate is 8 percent. What would be the future value if the interest rate is
Why did the Spanish conquest Peru
why does water have the highest intermolecular forces
Evaluate h(x)=-2x+9 when x=-2,0, and 5 . h(-2)= h(0)= h(5)=
Which of the following numbers could be classified as a natural number, whole number, integer, and rational number? * 1 point -1/2 10/3 -2 4
Match the correct term below to it's description. Question 2 options: Value Shading Space Implied Texture Color Wheel 1. The lightness or darkness of a color.
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPppppp
deshawn is following his grandmother biscuit recipe he uses 3 cups of flour for every 2 cups of buttermilk here comes the question if Deshawn uses 6 cups of flo