Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

How were traders able to reach the markets of Axum? the Indian Ocean, the Atlantic Ocean, and the Red Sea the Indian Ocean, the Red Sea, and the Nile River t
What was happening in the south by spring of 1865?
If you were writing a novel about your community, what one important social issue would you have to write about in your novel?
2. Use the distributive property to rewrite the given expression without parentheses. 4(x +9) 4(x +9)=?
An overaccumulation of dinoflagellates causes a _______, which can contaminate shellfish and make them unfit for human consumption. A. rose water B. red ti
PLEASE HELP! Can't miss anymore and can't retake!
what does el amigo mean
Please help I will mark brainliest!!! (10 points)
3^3/3^6a. 1/27b 1/9c 9d -27I think the answer is c​
Which statement best describes the electronegativity of an element? A. Electronegativity of an atom is its ability to lose electrons during cation formation. B