chocolate2138 chocolate2138
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

Richard bought six pounds of sliced ham for $2.79 per pound. How much did he spend?
$8.79
$16.74
$12.24
$16.24

Respuesta :

diegomobz
diegomobz diegomobz
  • 02-12-2019

Answer:

$16.74

Step-by-step explanation:

so for every pound is 2.79 so just so

6 times 2.79

Answer Link
oliver6180
oliver6180 oliver6180
  • 02-12-2019
The answer is 16.74, you just multiply 6 x $2.79
Answer Link

Otras preguntas

Please help me on these! I really don't get it and I have to get them done!
In China, early rulers followed what, thinking of themselves as fathers to the people?
what is the proper application of the lower of cost or market to value inventory
How is the whale adapted for breathing in the ocean?
Use the functions f and g in c[−1, 1] to find f, g , f , g , and d(f, g) for the inner product f, g = 1 f(x)g(x)dx −1 . f(x) = x, g(x) = e−x
7. Read the following sentence from "Like the Sun." "[The head master said,] 'And remember, every paper must be thoroughly scrutinized.'" Scrutinized most likel
The theoretical yield for a reaction is 55.9 g LiCl. The actual yield is 24.6 g LiCl. What is the percent yield of the reaction? A. 25% B. 227% C. 44% D. 56%
4. Name and fix the two errors in the following piece of code that is intended to print “Debugging is fun!”. print //(“Debugging is fun!”).
Find the minimum, first quartile, median, third quartile, and maximum of each data set, 12, 10, 11, 7, 9, 10, 5
In 2013, devon and mandy were married and filing their taxes jointly. they had no dependent children and were claiming the standard deduction. calculate their f