makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

Name the following alkane molecule: Br CI A. 6-bromo-2-chlorodecane B. 2-chloro-6-bromodecane C. 5-bromo-9-chlorodecane
What is the answer for this question
HaLP a beggar in need
A rectangular field 50m wide and xm long, requires 260m of fencing. find x.​
At a constant temperature, a sample of gas occupies 1.5 L at a pressure of 2.8 ATM. What will be the pressure of this sample, in atmospheres, if the new volume
What is it that if we have it we can not share it with others, if we share it with others we no longer have it?answer with intelligence.​
why is education considered as foundation of any profession ? please give me answer ​
What effects does increased use of technology have on health? ​
look at the image below
look at the image for the quetion