ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

The state of Florida recently built pathways through sections of the Everglades in an effort to boost revenue through increased tourism. The pathways were raise
what are the types of sentences???
Which identifys the number of visuals that can appear on a single presentation slide? A. one B. two C. Two but only if they are the same type ( e.g., two phot
Melanoma is a skin cancer that accurate in the melanocyte cells of the body. What could be a cause of melanoma?
The symbol for a radioactive nuclide is mc028-1.jpg. Which statement is correct?
What is the name of the compound shown here
What is the Davis-Moore thesis?
Which of the following is a trinomial with a constant term? A. y6 + 8y3 + 64y B. x3 + y C. x D. x + 2y + 10
The resistance of a wire is not dependent on ?
Please answer at least one. The "^" means the power like Example:2 to the power of 6 1)0.5^3+0.3^3 2)I thought of a number. My number multiplied by 7 is 6 bigge