samna samna
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

a 24 oz soda costs $1.25 at this price, how much would 10 ounces cost

Respuesta :

Cricetus
Cricetus Cricetus
  • 08-09-2019

Answer:

10 oz will cost  $0.52

Step-by-step explanation:

given that a 24 oz soda costs $1.25 at this price. we are asked to determine the how much would 10 ounces cost.

24 oz costs : $1.25

1 oz cost : $1.25/24 =$0.052

10 oz will cost : $0.052 x 10 = $0.52

Answer Link

Otras preguntas

solve this to get brainiest ​
Vaccinations are an example of which role of government? A) a supervisory body B) a source of public good C) reallocation of income D) entrepreneurship
Although some of the programs created by FDR were seen as unconstitutional, which program is still a major part of American society? (A) New Deal(B) Social Secu
A Triangle has a perimeter of 80 feet. If the three sides of the triangle are, n, 3n + 7, and 3n + 3, what is the length of each side?​
The population of the town of fort mill was 10,811 in 2010. what is the population in 2016 if it grew 7.5% per year
BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER: What is the area of this figure?
A function f is defined by f(x, y) = 3x2 – 4y. What is the value of f(3, 2)?
nine times a number p plus two Can someone plss translate this into a algebraic expression.
3. Which of the following is a result of the March on Washington? O the passage of the Civil Rights Act O apologies from Southern leaders O police action agains
Make a title about this short paragraph and write a statement that is your own opinion about this paragraph