jennyyessaian jennyyessaian
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Molly is making scarves. She bought 3 2/3 yards of fabric. Her total cost was $44. What was the cost per yard?

Respuesta :

DrAser
DrAser DrAser
  • 03-09-2019

Answer:

$ 12

Step-by-step explanation:

To simply know the method or requirement of a problem like that, just look at the units required (price/yard).

This means that there is a division needed. Divide the price by yards.

So

Price/Yards = 44 ÷ (3⅔) = 12 Dollars per Yard.

Answer Link

Otras preguntas

What is g(-2) for g(x) =1/2x^2+2x? Does anyone know this
Do as directed (any FOUR) of the following: (4) i. Everybody knows the name of Iqbal. (Change into an interrogative sentence)
The boy is pushing a box with force 30 N. How much force is the box pushing back with and why
please solve the question to get brainliest with explanation​
Multiply 2n(-5n +2y-c) 2b² (3a – 5b +8c)​
Christy bought a 9- foot piece of lumber trim bookshelf. Altogether, she needs 100 inches of lumber. Did Christy buy enough lumber? Show your work and explain.
C(i). A body weighs 600g in air and 400g in water. Calculate; i. Up thrust of the body ii. Volume of the body iii. Relative density of the solid iv. Density of
If you observed this pattern in your data while measuring wind speeds on a specific day, what could you infer about the motions of air masses in the area?
six hundred kilograms of tea were packed in 500 g packets. how many packets of tea were there?​
Solve the equation k^2-6k=11 by completing the square