medina85 medina85
  • 03-08-2019
  • Mathematics
contestada

what is $96 spent in 4 hours written as a unit rate in minutes​

Respuesta :

cccarten cccarten
  • 03-08-2019

Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.

Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.

Answer Link

Otras preguntas

How did the alliances that formed in Europe after world war 2 form an "iron curtain" as described by Winston Churchill in a 1946 speech?
Evolution is: A) A change in the composition of a population from one generation to the next.B) A phenomenon that must be inferred from evidence, because it can
What is the slope of (2,3) , (6,7)
Help please this I'd for geometry
what is the prefix of enactment?
What is %15 of $35.15 What is %15 of $27.00
next term in sequence 61, 122, 244, 488
how do you now 11/33 is a simplest form
what is 20% of $45.00?
How do you say I was born in the Philippines in Spanish