michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

SOMEONE HELP ME NOW. AND I WANT THE RIGHT ANSWER PLEASE
if b=33.2 and B=61 find a
For dinner, bill consumes 255 grams of carbohydrate, 70 grams of protein, and 50 grams of fat. in addition, bill decides that he wants a glass of wine with his
James has 3 hats, 2 pairs of shorts, and 5 shirts to chose from. If he wears exactly 1 of each item, how many different combinations (1 hat, 1 shirt, and 1 pair
Write an equation for the function using function notation
The graph of an exponential function of the form y = f(x) = a^x passes through the points and . The graph lies the x-axis. blank a options: (0, a) (0, 1) (0,
which of the following was a territory the united states took from Spain after the Spanish american war
If x+y=8, y+z=7, and x+z=5, what is the value of x? What is the formula or strategy to approach this question?
Find the odds for and the odds against the event rolling a fair die and getting a 2 comma a 4 comma a 5 comma or a 3.
Jeff wants to open a basic savings account. He should go to blank or blank to open the account.