kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

22 is 55% of what???
A population includes..? A) all the habitats in a ecosystem B) all the members of a specific species that live in an area C) several different kinds of specie
Darren is finding the equation in the form y=mx+b for a trend line that passes through the points (2, 18) and (–3, 8). Which value should he use as b in his eq
Write the equation of the line in slope intercept form with a y intercept of negative 4 and a slope of 9 over 7
As the total resistance of a circuit increases, so does current. True False
The sum of two number is 47.The greater number is 9 more than the smaller number.Which equation can be used to solve for the smaller number?
Prior to the ratification of the constitution, the united states was governed by the articles of __________.
Which of the following is a characteristic of an editorial? writing that is objective and unbiased writing that uses dialogue as its primary format writing to c
elizabeth brought a box of doughnuts to share. there are two-dozen (24) doughnuts in the box, all identical in size, shape and color. five are jelly-filled, 5 a
Given that f(x)=x 2+3x+6 and g(x) =x-3, solve for f(g(x))when x=1