theneedhelpkid4 theneedhelpkid4
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Plz someone help me plz help me I need the help plz someone plz help me ASAP plz help me someone help me ASAP plz

Plz someone help me plz help me I need the help plz someone plz help me ASAP plz help me someone help me ASAP plz class=

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

B. 16

Step-by-step explanation:

the total is 1.5 gallons, so each person gets 3/4 pints of water.

so we need to convert 1.5 into pints

there are 12 pints in 1.5 gallons (1.5 * 8)

now we divide 12 by 3/4

12 / 3/4 = 16

Answer Link
26liujiaying
26liujiaying 26liujiaying
  • 25-10-2020

Answer:

16

Step-by-step explanation:

12 divided by 3/4 is 12 times 4/3. 48/3=16

Answer Link

Otras preguntas

Which one is it A. B. C. or D.
How does the embryo get nourishment inside the mother's body?
You need at least three balanced workouts a week to maintain overall fitness. TRUE OR FALSE?
if y=x-6 were changed to y=x+8 how would the graph of the new function compare with the first one
Which one is it A. B. C. or D.
At the end of 2​ years, P dollars invested at an interest rate r compounded annually increases to an​ amount, A​ dollars, given by the following formula. A=P(1+
Find the sum of the geometric series. a{1}=88, a{5}=1408, r=-2
On a topographic map what indicates the difference in elevation between adjacent lines
Based on these descriptions, what inference can be made about the difference between west egg and east egg?
Suppose that 15 inches of wire costs 45 cents. At the same rate, how much (in cents) will 12 inches of wire cost?