madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

Earth Science Help?! Please help me do #18. Picture inside :)
How is earth atmosphere like and dislike an ocean
A taxicab starts at (1, -2) on the grid. It goes 3 blocks east and 1 block south to pick up a passenger. Then it goes 6 blocks west and 5 blocks north and drops
when do solar eclipses occur?
Please find the volume of the object shown. Use 3.14 as pi. Round your answer to the nearest hundredth.
The percent by mass of calcium in the compound calcium sulfate(CaSO4 ) is approximately (1) 15% (3) 34%(2) 29% (4) 47%
Express with an exponent and the given base: 64, base 8
Which of the following actions could be taken as a part of economic imperialism? A. A country provides financial support to its poorer neighbors. B. A country t
Jimmy wants to buy a scooter and the price is 50 dollars when he goes to the store the second time it is marked down 20 % whats the new price
how many states make up the United States of America