lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

If 9 is P percent of 17, then P Is a number between A) 0 and 20 D) 60 and 80 B) 20 and 40 C) 40 and 60 E) 80 and 100
The probability that VSU and KSU both win a basketball game in the same week is 47%. The probability that just VSU wins is 50%. What is the probability that K
Under a certain transformation △ABC→△A'B'C' such that AB=A'B'. What are the triangles now? A. similar but not congruent B. congruent but not similar C.
Helpp Someone 20 points !
Does anyone know this? Please help
Whose book provided valuable insight into ancient Egypt prior to the 19th century?
URGENTancient Jewish prophets urged the people to do which of the following1. protect the poor and weak2. reject the idea of only having one God3. see their lea
do you need to round your data
Who gives the Nobel Peace Prize award?
why was agriculture important to the economies of ancient Mesopotamia Egypt and the Indus Valley1. gave common people more leisure time2. produced a surplus of