spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

Describe one reason for Martin Luther’s critique of the Catholic Church in the early 1500’s.
Determine whether the following statement is true or false. The union of two sets is the sets of all elements that are comm
2x² + x + 10 = 0 dengan rumus abc​
100 points Write a function g whose graph represents the indicated transformation of the graph of f. f(x) = (1/2)x - 5; reflection in the x-axis a g(x) = (1/2)x
How do you do this question?
[tex] \sqrt[3]{8 \times 10 {}^{15} } [/tex]I'm not really sure how to start.​
Meg goes swimming on a hot afternoon. When she comes out of the pool, her foot senses that the pavement is unbearably hot. Suppose Meg wants to apply the scient
HELPPPP MEEE PLZZZZ !!!!!!!!!!!!!
If a car travels 10 ft due north and then 15 feet due west, how far is the car from it starting point? This is for homework and it’s on the Pythagorean theor
2x+3=15=? .FIND X AND EXPLAIN WHY? ​