falands falands
  • 02-01-2019
  • Mathematics
contestada

create 3 story problems that involve the order of operations

Respuesta :

rachelmarie0104 rachelmarie0104
  • 03-01-2019

Step-by-step explanation:

Sylvia bought 4 bananas for 50 cents each and 1 apple for 80 cents. What was the total cost of all the fruit?


Amanda sold 5 Pokemon cards with 3 duplicate. One costs 3.00, the next costs 5.50, and the last one costs 2.25. If she sold all 15 cards, how much money would she make?


John bought 3 pants for 25 dollars each and paid with a one-hundred dollar bill. How much change would he get?

Answer Link

Otras preguntas

The cost for n students to attend a workshop is 7n+12 dollars. What is the cost,in dollars for  students to attend?
A plane flies round-trip to Philadelphia. If flies to Philadelphia at 220 miles per hour and back home with a tailwind at 280 miles per hour. If the total trip
I need help writing a 5 paragraph persuasive essay. The topic is: Agree/Disagree, stories with Suprise endings using situational irony is the best. I agree, but
What is the function of the bumpy pads on a Tasmanian devil paws
What is 3/50 as a decimal And show work
one meter is approximately equal to 39.39 inches. about how many inches are in 5 meter
373 of 500 in fractions and decimal
rename the number4 thousand 7 hundreds = 47
How do I change 36 to 360
walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much