hopealicea hopealicea
  • 03-04-2016
  • Mathematics
contestada

4 gallons of low-fat milk cost $13.80 find the cost of 6 gallons of low-fat milk

Respuesta :

bbop66 bbop66
  • 03-04-2016
Divide $13.80 by 4, then multiply by 6 to get $20.70
Answer Link
Waffletuffle
Waffletuffle Waffletuffle
  • 24-10-2021

Answer:

20.70

Step-by-step explanation:

13.80 divided by 4 and then mutiply by 6 and you will get 20.70

Answer Link

Otras preguntas

Receptors that provide animals with information from their internal environment are located in _____. the eyes and ears blood vessels and organs erythrocytes an
The _______ Amendment is the only constitutional amendment that was ratified by approval of conventions in three-fourths of the states. a. Fifteenth b. Eighte
Upright rows are a shoulder exercise. True or False?
The government is responding to poverty by giving tax money to those in need, except the disabled. a. True b. False
How should literature be judged?
In a sale, the price of a computer is reduced by $124. The sale price is $1,394. Find the marked price (original price) and the rate of the discount. Round the
Which of the following is a component of every great work of art?      A. A realistic presentation of factual materialB. Brushstrokes that clearly define spatia
A toy that was originally $35 is now marked down to $28. What percentage was the toy marked down?
Explain three benefits of obtaining learnership and SETAs
A number n increased by 6 is less then or equal to 4