reagancunningham2004 reagancunningham2004
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

3 lbs of peaches cost $6. how many lbs of peaches could be bought for $24

Respuesta :

fiedlerca
fiedlerca fiedlerca
  • 02-11-2018

12 lbs

Since 3 lbs cost $6, and you want to find how many lbs can be bought with $24, 24/6 is 4, so you multiply 3 by 4 and get 12

Answer Link
ptrlvn01 ptrlvn01
  • 02-11-2018

3 lbs of peaches cost $6. how many lbs of peaches could be bought for $24 =12

$2 pound

Answer Link

Otras preguntas

In rabbits, black fur is dominant over white fur. Show the cross of a heterozygous black male with a homozygous white female.
What prompted Indians to relocate to London and the United Kingdom?
Which formula represents strontium phosphate? (1) SrPO4 (3) Sr2(PO4)3 (2) Sr3PO8 (4) Sr3(PO4)2
What is (8m^7 - 10m^5) / 2m^3 ?
What is the charge of the nucleus of an oxygen atom?(1) 0 (2) -2 (3) +8 (4) +16
7 An atom that has 13 protons and 15 neutrons is an isotope of the element (1) nickel (3) aluminum (2) silicon (4) phosphorus
help please!!! can you show me how to do this??
Convert 3.92 into mixed fraction in simplest form
What is 8.83 rounded to?
Mental health professionals such as psychiatrists, psychologists, and social workers can help people cope with depression. What do psychiatrists do?