justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

What interest rate is needed
The value of Maggie's car decreased by 15% since last year, when she bought it. If the car is now worth $13,000.00, how much was the car worth when she bought i
How many solutions does 3(x+2)=3x-6 have?
a)List the names of three metals you are familiar with in your daily life. b)for each metal you listed, describe two different uses for each.
The afternoon temperature in biscoff bay was -2 Fahrenheit by midnight a warm front move in and the temperature goes to 11 Fahrenheit what was the change in the
Please help!!!! and when you answer please explain how you got it so in the future I can understand it ​
If 4x = 32, find the value of 35 - 5x 0-5 03 0-3 O 5
PLSSSSS HELP!!!!! Write the equation of a line that is perpendicular to the given line and that passes through the given point. y- 4 = (x+3); (-7,8) O A. y-8 =
I promised not to look for you anymore But today is not my lucky day I found your photo on my cell phone I haven't forgotten you, tell me how can you? You took
how much hydrogen peroxide to induce vomiting in dogs?