Seudónimo Seudónimo
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Anna spends $12.52 on school supplies and $6.13 on snacks. About how much money does Anna spend?

Respuesta :

ayushmaddikonda ayushmaddikonda
  • 02-11-2018

to find the total value of what she spent, add 12.52 and 6.13. I generally add the whole number before the decimal:

12 + 6 = 18

.52 + .13 = .65

18 + .65 = 18.65

Adding separately before together helps take out confusion.

Answer Link
bookabooka
bookabooka bookabooka
  • 02-11-2018
So let’s round 12.52 to 13 and 6.13 to 6

13+6=19

Anna spent about $19.
Answer Link

Otras preguntas

Help meeeeeeeeeeeeeee please
how much amendments dose the state of California have?
in economics workers are both producers and which of the following?
2 and one half cakes are divided up into 18 pieces for guests how much cake will each person get​
the North End of the Earth's axis is tilted toward the sun North America will experience​
Which of the following is true about forms of photography?
The school is t blocks from Jim's house. The library is twice as far as the school is from Jim's house. How far is the library?​
Translate the sum of 6 and the product of 8 and x into a mathematical expression
Juan picks up a steel utensil and immediately drops it because it’s extremely hot. How does the reflex arc work to protect Juan from a worse burn? In a reflex a
How were the revolutions of 1848 a test of the ideals of conservatism