acoverupoze5th
acoverupoze5th acoverupoze5th
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

kalani bought 2.5 pounds oranges for $1.58 per pound.how much did kalani spend on oranges ?

Respuesta :

ZDerpKnightJr
ZDerpKnightJr ZDerpKnightJr
  • 01-11-2018

To find the answer for this simply multiply 2.5 by 1.58

2.5 x 1.58= 3.95

So Kalani spent a total of $3.95 on oranges!

Answer Link
gxwang2025 gxwang2025
  • 01-11-2018

2.5*1.58/lbs=$3.95

She bought 2.5 lbs and 1.58/lbs

2.5*1.58=$3.95

Answer Link

Otras preguntas

Find an equivalent ratio for 22/55 then write the proportion ?
conversation between Hitler and gandhi
The dimensions of a brick that weighs 25 N are 0.19 m × 0.07 m × 0.095 m. What pressure does the brick exert on the ground if it is resting on its largest face?
If 2 less than or equal too X less than or equal too 6, which of the following has the greatest value
Where do the cranial nerves originate? Where do the spinal nerves originate?
What is the coefficient of y in the expression 12+3y-2x?
Where do the cranial nerves originate? Where do the spinal nerves originate?
The diameter of your bicycle wheel is 25 inches. How far will you move in one turn of your wheel?
The formula C = 20x + 5 models the cost of New York Yankees T-shirts, where C is the cost and x is the number of shirts sold. Choose ALL TRUE statements in the
conversation between Hitler and gandhi