girlnagirlie6791 girlnagirlie6791
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

Erica spent a total of $48.90 buying supplies to make smoothies. She bought a blender for $30 and bought 6 pounds of strawberries. What was the price per pound for strawberries?

Respuesta :

UndeadDabber UndeadDabber
  • 01-11-2018
Ans: The price per pound of strawberries is $3.15.
Ver imagen UndeadDabber
Answer Link

Otras preguntas

Which substance does not obey the Lewis octet rule? a. O₂ b. NO c. CO d. N₂ Can anyone explain this one for me?
What was significant about the new habitats Darwin visited?
I need to factor 5a^2 + 7a + 6b^2 - 4b  but I can't figure it out.......could it possibly be prime?
Which measurement is not equal to 3 m 30 dm or 300 cm or 3000 mm or 3000 cm
expand and simplify this can you help  (2x²−3x+4) ( x²+5x−7)
Why was Emmeline Pankhurst significant?
Decrease £120 by 45%
contrasting: how some Jews differ in their beliefs about Jesus ?
All living things are either Eukarya, Bacteria, or Archaea. These three broadest categories in the classification of life are called _______.
1.Which sentence contains an adjective clause?    A. Pizza, which many people love, can also be nutritious.  B.Thin-crust pizza with low-fat cheese has fewer ca