meraryavitia19 meraryavitia19
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

Matthew paid $5 for 8 toothbrushes. Jon paid $18 for 25 toothbrushes. Find the unit cost to determine how much each person paid per toothbrush.

Respuesta :

yenvyt02 yenvyt02
  • 01-11-2018

Answer:

Matthew payed .63 (rounded .625) cents for each toothbrush while Jon payed .72 cents per toothbrush

Step-by-step explanation:

$5 = 8 toothbrushes

$18 = 25 toothbrushes

5 / 8 = .625

18/25 = .72

Answer Link
CinnamonMoon
CinnamonMoon CinnamonMoon
  • 01-11-2018
I believe that to find the unit cost, you must divide the amount you have by the cost. Matthew paid $1.60 per toothbrush because if you divide 8 by 5, that is the quotient you would get. For Jon, he paid $1.38 for each.

Not sure if this is correct, hope it helps though!
Answer Link

Otras preguntas

Each of the 4 elementary schools in the city has 1,875 students. Both middle schools have 3,124 students. The high school has 7,943 students. How many students
f (x)  =  3e x2 − 4x, 0  ≤  x  ≤  3
1. finicky: particular _____ : subservient a. compliant b. above c. funny d. uptight
How do you keep your pants up?
cuanto da 14,350x0,005÷0,0006?ayuda porfis ​
PLEASE HELP, 50 POINTS!!! THIS MAKES NO SENSEIdentify the parts of the pyramid.Blank: Surface Area of the Pyramid. Blank: Vertex of the Pyramid.
hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
Solve 3x2 + 6x + 15 = 0
I need help pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
1. a = What type of segment is WX? Which property did you use? Show your work in the space below.