Galaxypaw77951 Galaxypaw77951
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

is an 8oz. bag for 0.64 cents or a 20oz. bag of cheetos for $1.28 a better deal?

Respuesta :

nap14hockey
nap14hockey nap14hockey
  • 01-11-2018

In order to find which one is a better deal, we need to find the cost per unit.  The way to find this is take the cost and divide it by the number of units.  Our single unit in this case is an ounce, so we will find cost per ounce.


The 8 oz bag:

[tex].64\div8oz =.08/oz[/tex]

8 Cents Per Ounce

The 20 oz bag:

[tex]1.28\div20=.064[/tex]

6.4cents per ounce


So, the 20 ounce bag is a better deal since its cost per ounce is less.

Answer Link

Otras preguntas

Explain why lithium is a strong reducing agent, whereas fluorine is a strong oxidizing agent.
In each pair of compounds, pick the one with the vapor pressure at a given temperature. explain your reasoning. a. nh3 or ch4 b. cs2 or co2 c. co2 or no2
PLEASE HELP ME ANSWER THIS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 75 points!!!!!!!!!11
What is the next fraction in each of the following patterns?1/40,4/40,9/40,16/40,25/40...?
What name was given to journalism that focused on eye-catching stories and not necessarily the truth? A. Yellow journalism B. Blue journalism C. Fak
please help!!!!!!!!!!
Factor 1/8 out of 1/8x + 7/8
Find the area of the figure
How do I solve this?
Anyone have a essay I can use.