ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Q5. Solve for x and y using elimination method.10x +3y = 75, 6x - 5y = 11​
Does the campaign process give all Americans the chance to learn about a candidate and make an informed decision? Why or why not?
How did settlements in North America impact the experiences of Indigenous Americans?
Why did colonists fear creating a federal government that was too strong
PLEASEEEEEE HELPPPP ASAPPPPPPPPP
Turn this into a sentence with the correct conjunction: But, the dragon rejected this pessimistic approach.
please help thanks............................................
Upload your table comparing Cat5 cables.
PLS HELP, 7th GRADE ENGLISH IS HARD (1) Wayne Gretzky once said, “you’ll always miss 100% of the shots you don’t take.” (2) Life would be dull and boring if no
1 point "rancis heard that a car stereo system was on sale for 30% off. If the sale price was $57.75, what was the original price of the stereo? TE T