jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

Do hazmat suits protect against radiation
Which nation lead the world in the volume of exports in 2007? britain japan germany united states?
Any proposed solution of a rational equation that causes a denominator to equal​ _______ is rejected.
Why do executives and managers spend more time listening than do workers?
How many joules of energy are necessary to heat a sample of water with a mass of 46.0 grams from 0.0 Celsius to 100.0 Celsius? (Use 4.184 J/g Celsius for the sp
Given that 1 meter = 1 x 109 nanometers, what is the diameter of the average cell in the human body, in nanometers? Show your work The diameter of the average c
explain how and why historians use organizing principles to help make sense of the past
When looking at the map, what can you tell about the colonial european settlements?
Lucy's final exam has true/false questions, worth 2 points each, and multiple choice questions, worth 3 points each. Let x be the number of true/false questi
A soft tennis ball is dropped onto a hard floor