howardbrown805 howardbrown805
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

the weekly cost per person to rent a cottage on a lake varies inversely with the number of people who share the cost..4 people share the cost, each one pays $312.write an equation relating the cost per person c and the number n of people who share the cost.

Respuesta :

JiakSai
JiakSai JiakSai
  • 04-09-2018

Total cost = $312 x 4 = 1248


Number of people = n

Cost per person = c


c = 1248/n

Answer Link

Otras preguntas

5/7 x 21/25 what is the answer to this???!!?!?!!!?
Explain the connection between the policy of laissex faire and natural laws.
how are repetition and replication alike and different
Which of the following is NOT TRUE about the Supreme Court? A. There is only one chief justice on the Court. B. There are eight associate justices on th
What number is 10 more than 9? Explain or show how you know
when a wave hits a surface through which it cannot pass and bounces back it undergoes?
The mother immediately gives up on her goals for jing-mei when — a. jing-mei calmly explains her real goals b. jing-mei mentions the dead twin girls c. the s
what are the primary stage of the cell cycle
use a sum to product formula to solve the equation sinx+sinx3x=0 over the region [0,2pi)
what is the first five non zero multiples of 5