Brainz4
Brainz4 Brainz4
  • 02-09-2018
  • Mathematics
contestada

A store sells 8 unscented candles for $2 or 9 scented candles for $3. A classmate writes the unit rates: 4 over 1 & 3 over 1. She says one scented candle costs $3 and one unscented candle costs $4. Do you agree? Explain.

Respuesta :

stian12 stian12
  • 02-09-2018
disagree, the unit rates should be 2 over 8 and 3 over 9. one unscented costs 25 cents and one scented costs around 33 cents.
Answer Link

Otras preguntas

A shop is giving 20% discount in a sale. A shirt in the shop normally costs $60. How much does it cost in the sale?
Polished metals have a metallic luster, which means that?
A shop is giving 20% discount in a sale. A shirt in the shop normally costs $60. How much does it cost in the sale?
why are quebec and ontario known as canadas economic heart
how did the experience of the early colonists shape Americas political and social ideals?
briefly describe the five stages of the cell cycle
by hw much is the difference of 604 and 406.64 less than thier sum ?
name 1 element in the periodic table that sounds like a name
Find the value of 2 in this equation. 33- (8t) = 15
The pressure within a 5.75L balloon is 2.00 atm. If the volume of the balloon increases to 8.45L, what will the final pressure within the balloon be if the temp