jake443 jake443
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

a pet store sold 245 cans of cat food last weekend for a total of $90.65. what was the price per can?

Respuesta :

Creati
Creati Creati
  • 03-07-2018
Hello!

[tex] \frac{price}{amount} = unit-price [/tex]

Price = $90.65
Amount = 245

[tex] \frac{90.65}{245} = 0.37[/tex]

The price per can is $0.37

Answer Link

Otras preguntas

how did roosevelt adress major problems in his first 3 years of office
A standard Ford F150 has a standard tire size of 25.7 inches in diameter. You decided to replace the standard tires with a tire with a diameter of 28.2 inches w
Simplify the following expression: -2(3x-4)+4(x-8)
Which sport became more popular in Southern Florida during the land boom?
Which building was burned by the british during the war of 1812?.
If 6 pounds of a certain kind of fruit cost 96 cents, how much does 1 pound cost? OTT"​
please help ill give brainiest
I require assistance if you may. pls help
2. «... lograr un sonido distinto, que se salga de las leyes del mercado». (líneas 25-26) A qué creen que se refiere el autor del artículo con «las leyes del me
There is no true intro on this John song featuring backwards guitar, a lethargic tempo, and dream-like feel. It is...